WILCZKI – INFORMATOR DLA RODZICÓW

Czuwaj! Jeśli przyprowadziłeś do nas swoje dziecko, oto informator dla Ciebie – Rodzicu! Pomożemy Ci krok po kroku zapoznać się z naszym systemem działania 🙂

UMUNDUROWANIE I CEREMONIE

Dziecko po przyjściu na kilka zbiórek decyduje czy chce być w Gromadzie, jeśli tak – ma ceremonię przyjęcia do gromady (wtedy dostaje chustę, resztę munduru może nosić już od początku, ale równie dobrze może resztę munduru kupić dopiero po przyjęciu do gromady; grunt, żeby przed ceremonią przyjęcia do gromady nie nosić chusty). Każda gromada ma konkretny kolor chusty:

I Gromada Przyłęcka – chłopcy (chusta zamawiana u Akeli Janusza) khaki (link) ze złotą lamówką

II Gromada Przyłęcka – dziewczynki (link)

I Gromada Brzozowa – chłopcy (link)

Mundur (linki: damski i męski, które się w sumie niczym w Wilczkach nie różnią) należy nosić tak: rękawy zawsze podwinięte, pierwszy guzik rozpięty (bo Wilczek jest zawsze gotowy do niesienia pomocy innym- zakasane rękawy, nieupięta szyja), beret (link, oprócz tego są jeszcze 2 inne typy beretów, bardzo podobne – obojętnie który można kupić). Do tego chłopcy – spodnie granatowe, a dziewczynki – spódnica granatowa do kolan (link, ale można tez kupić gdzies indziej, podobną, chociaż tą polecamy), granatowe podkolanówki i 2 warkocze. Poza tym naszywki (wg instrukcji, która jest w książeczce Mowgli – link – nie wolno jeszcze tylko przyszywać naszywki wilczka na beret (!), natomiast jak Wilczek zostaje przydzielony do danej szóstki- na lewy rękaw przyszywa się wilczka w kolorze tej szóstki –link). Linki do pozostałych naszywek:

nad prawą kieszenią – naszywka Skauci Europy

nad naszywką Skauci Europy (czyli nad prawą kieszenią jeszcze wyżej, nad napisem „Skauci Europy”) – flaga Polski

na lewej kieszeni (na sercu) – krzyż FSE

na prawy rękaw – herb województwa

Po przyjęciu do gromady Wilczek uczestniczy sumiennie w zbiórkach, poznaje prawa: wilczka, gromady, zasadę dzungli, hasło wilczka; rozwija swoje wiadomości i umiejętności na podstawie książeczki Mowglie, zalicza zadania – po zaliczeniu wszystkich zadań z 6 pierwszych tabelek z książeczki Mowglie może złożyć Obietnicę Wilczka. Po jej złożeniu dopiero może przyszyć do beretu naszywkę wilczka – link.

Potem zdaje zadania na pierwszą i druga gwiazdkę (to są takie gwiazdki-przypinki, które Wilczek otrzymuje na kolejnych ceremoniach i przypina je do beretu).

Niektóre Wilczki stają się szóstkowymi lub czołowymi w swojej szóstce (wtedy na rękawie mają naszyte 2 – szóstkowy lub 1 – czołowy żółte tasiemki – link). Kiedy Wilczek ma 12 lat może już przejść do harcerzy/harcerek. Pierwszy zastęp harcerzy powstał w 2022 r., pierwszy zastęp harcerek powstał u nas w 2023r.

KSIĘGA DŻUNGLI

Najmłodsza gałęź wiekowa Skautów, czyli właśnie Wilczki, oparta jest o Kięgę Dżungli Kiplinga (tą oryginalną – nie mylić z tą Disneyowską, bo zmienia ona parę wątków). Dlatego też:

  • nazwa „Wilczki”, a także modlitwa wilczka, prawa wilczka, prawa gromady, prawo dżungli
  • Główny prowadzący Gromadę to Akela – czyli (tak jak w Księdze Dżungli) przewodnik stada wilków
  • Inni dorośli, którzy pomagają Akeli w prowadzeniu zbiórek to Przyboczni/Przyboczne, które też noszą imiona z Księgi Dżungli
  • jednym ze stałych elementów zbiórki jest Skała Narady, na której wilczki poznają mądrości dżungli, przedstawione teatralnie przez daną szóstkę
  • większość zabaw swoim nazewnictwem nawiązuje do tej książki

Oczywiście w Wilczkach, tak jak we wszystkich gałęziach S.E. nie ma koedukacji – dziewczynki mają osobną gromadę, z Akelą i Przybocznymi kobietami; chłopcy mają swoją gromadę – ze swoim męskim Akelą i męskimi Przybocznymi.

DOKUMENTY I PŁATNOŚCI

Po wstąpieniu do Gromady rodzic ma obowiązek wypisać Deklarację, przekazać ją Skarbnikowi danej gromady oraz opłacić składkę roczną, w wysokości 120 zł, na konto Hufca (chłopcy i dziewczynki mają DWA RÓŻNE NUMERY KONT! Nie wpłacamy na to samo, jeśli mamy dzieci i w męskiej i w żeńskiej gromadzie!)

Nasze gromady przyłęcko-brzozowe pobierają ponadto składkę miesięczną w wysokości 10 zł na potrzeby naszej gromady – materiały wykorzystywane podczas zbiórek i inne potrzeby gromady.

CELE I STAŁE ELEMENTY ZBIÓREK

Tak jak we wszystkich gałęziach S.E., formacja Wilczków ma spełniać 5 celów : formacja duchowa (Bóg), zmysł praktyczny, kształtowanie charatkeru, służba, aktywność fizyczna. Cele te realizujemy przez następujące, stałe elementy zbiórek:

apel, skała narady, warsztaty kreatywne, Słowo Boże, zabawy i gry terenowe, akcje charytatywne i ekologiczne, rada gromady, i in.

TERMINY, CZAS TRWANIA I MIEJSCE ZBIÓREK:

  • średnio co drugą sobotę, od września do czerwca plus biwak
  • zbiórka trwa około 3 godzin, od godz. 11 do 14 (i chlopcy i dziewczynki w te same soboty, chociaż są osobno)
  • najczęściej w lesie na pograniczu Przyłęk i Olimpina, czasami z wykorzystaniem plebanii przy kościele w Brzozie lub w Przyłękach
  • czasami mamy dodatkowe wydarzenia poza zbiórkami

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE NA ZBIÓRKACH

  • odpowiedni strój – jeśli jest zima, a zbiórka jest w lesie, to nie ubieramy munduru (bierzemy tylko dodatkowo beret i chustę, niezależnie od czapki i szalika, które też trzeba zabrać) – trzeba wtedy ubrać się odpowiednio ciepło, w zimę „jak na narty” czyli wręcz w kombinezon, nie zapominając o rękawiczkach itp.; natomiast jeśli jest cieplej lub jeśli zbiórka odbywa się w salce – mundur obowiązkowy!
  • drugie śniadanie i picie (zimą – ciepłe, w termosie); śniadanie nie powinno zawierać słodyczy, chyba że Wilczek sam je upiekł i ma je dla całej gromady
  • sakiewka sobieradka (W książeczce Mowgli jest wyjaśnione, co zawiera)
  • kronika wilczka – zeszyt, w którym Wilczek zapisuje po każdej zbiórce swoje wspomnienia lub wkleja do niej jakieś materiały, teksty piosenek itp
  • książeczka Mowgli
  • jezeli zbiórka jest w lesie, warto zabrać coś „pod pupę” do siedzenia.
  • inne potrzebne rzeczy, które należy zabrać – informacje są podawane na bieżąco na whatsappie 🙂

GDZIE RELACJE ZE ZBIÓREK, JAK SIĘ KOMUNIKUJEMY:

  • komunikujemy się z rodzicami przez Whatsapp – trzeba zostać dołączonym do odpowiedniej grupy
  • relacje ze zbiórek wrzucamy na naszą stronę na FB